r Inny PUNKT widzenia

nowe

Inny PUNKt widzenia. Z jednej strony Wasz szkolny kolega, z drugiej –  znany Wam nauczyciel. Pamiętacie scenę z Gombrowicza i profesora Bladaczkę? „Słowacki wielkim poetą był!” i ripostę ucznia: „A mnie on wcale nie zachwyca!”? Znajdziecie tu podobne starcia! Inny PUNKt widzenia – wymiana poglądów, konfrontacja zdań, której głównym założeniem jest sprowokowanie czytelnika do objęcia własnego stanowiska, zaproszenie do dyskusji i… myślenia! Bo myślenie jest cechą ludzi wielkich (nie mylić z dużymi głowami)!

Odcinek 4. O „lajkach” i „liekach” [M.Ż.]

Mateuszu, rozpocznijmy od… aż trudno przechodzi mi przez gardło ten wyraz, więc zmodyfikuję… „lajkoników” dla szesnastolatków. I cóż, że ze Szwecji – oglądałem! Hutyra zaraził się od młodszych kolegów „stresikiem” (wywiad!), nie odrobił zadania, ale wybaczę mu, bo nawet nieźle hasał po parkiecie. Kapitan również hasał do… finału. Tam już go przypilnowano, a ja żałowałem, że tak późno. Liczyłem na większą rywalizację.

Czytaj dalej

Odcinek 4. O „lajkach” i „liekach” [M.A.]

Nie miałem zamiaru prawić morałów, bo z pewnością ja sam wywinę jeszcze niejeden numer na drodze… Ale wyszło, jak wyszło – cenna lekcja. :-)

Właśnie od lekcji chciałbym zacząć ten odcinek… Pańskiej lekcji. Pamięta Pan, jak w gimnazjum opowiadał nam Pan o swoich doświadczeniach z Facebookiem? Słuchaliśmy wtedy o szerzących się na portalach społecznościowych błędach ortograficznych, interpunkcyjnych, fleksyjnych, frazeologicznych i niezliczonej masie innych, z identyfikacją których problem mógłby mieć nawet sam profesor Bralczyk. Z tamtych 45 minut najbardziej w pamięci utkwiło pewne zdanie. Brzmiało ono mniej więcej tak: „A już szczytem wszystkiego jest spłycenie dwóch najważniejszych słów - jakie człowiek może wypowiedzieć do drugiej osoby - do postaci „KC”.

Czytaj dalej

Odcinek 3. Gaz na ulicach [M.Ż]

Gaz na ulicach? Zacznijmy od tego na parkiecie. Śpieszę z gratulacjami dla czternastolatków i całej ekipy! To był gaz! Super sprawa! Natychmiast obejrzałem emocjonujący reportaż z hali i ze szkoły. Emocjonujący chyba nie tylko dla oglądających, ale i dla talentów naszych. Moi drodzy, zadanie domowe! Szukamy synonimów dla „stres” lub „stresik”… Cóż za cudowne zdrobnienie! Ażeby przed kolejnymi wywiadami ów stresik był jeszcze mniejszy (ot taki „stresiczek”?), otwórzcie proszę wyrazów bliskoznacznych słowniczek. I pamiętajcie o zastrzyku Nejgara. Miłosz, proszę przestrzec kolegów, którzy będą skłonni po sukcesie odlecieć. Ale dość gderania, szczere gratulacje raz jeszcze, tymczasem dajemy gazu!

Czytaj dalej

Odcinek 3. Gaz na ulicach [M.A.]

Dzwonek obwieszczający dwudziestominutową przerwę. Wystarczająco dużo czasu, aby przejść ze szkoły do budynku klubowego i przybrać sportowy strój. Otwieram szklane drzwi placówki, a tu… podmuch wiatru strąca mi czapkę z głowy. Przede mną pędzące z prędkością 100 km/h Subaru Impreza, a w nim jeden z moich starszych kolegów. Rozumiem, że Startowa, ale bez przesady. Intuicyjnie obniżam środek ciężkości ciała i stosując wszystkie zalecenia trenera bramkarzy, wyczekuję kolejnych uczniów. Tymczasem powietrzne ciosy raz po raz smagają mój kark, a ryk silnika nadwyręża błonę bębenkową… Na szczęście obyło się bez interwencji. Czyste konto.

Czytaj dalej

Odcinek 2. (Oryginaln)ość w gardle [M.Ż.]

Mateuszu, z Sekułów to ja pamiętam tylko Tymka, który w czerwcu dał takiego czadu podczas zakończenia roku szkolnego, że gdy pojechałem miesiąc później do Łodzi na „prawdziwych” Scorpionsów, to Ci wypadli dość blado w porównaniu z tym naszym już szóstoklasistą. Rock You Like a Hurricane! A tymczasem do rzeczy, bowiem podjąłeś ważny temat.

Czytaj dalej

  • 1
  • 2

Przyznaliśmy nagrodę za najlepszą recenzję w lutym

W szóstej edycji naszego Konkursu na recenzję nagrodę za najlepszą pracę otrzymuje Dawid Olszowski z klasy II liceum. Dwa bilety do kina na...

Znający ordynację, lecz stroniący od ordynarności

W ubiegły wtorek w naszej szkole odbył się I etap ogólnopolskiego konkursu pod nazwą Wybieram Wybory, sprawdzającego wiedzę licealistów na...

Echa Erasmusa

W latach 2015-2018 nasza szkoła wzięła udział w projekcie pod tytułem: ,,Closing  the gap in ICT’’  którego  głównym celem...

W STYCZNIU NAJLEPSZY BYŁ…

Nagrodę w styczniowej edycji Konkursu na recenzję otrzymuje Sebastian Sikora.

Recenzja sztuki pt. "Makbet" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej - dyskusja

Teatr Polski w Bielsku-Białej od 18 marca 2016 roku wystawia - zmorę i utrapienie wszystkich uczniów - Makbeta Williama Szekspira. Kultowa...