r Inny PUNKT widzenia

nowe

Inny PUNKt widzenia. Z jednej strony Wasz szkolny kolega, z drugiej –  znany Wam nauczyciel. Pamiętacie scenę z Gombrowicza i profesora Bladaczkę? „Słowacki wielkim poetą był!” i ripostę ucznia: „A mnie on wcale nie zachwyca!”? Znajdziecie tu podobne starcia! Inny PUNKt widzenia – wymiana poglądów, konfrontacja zdań, której głównym założeniem jest sprowokowanie czytelnika do objęcia własnego stanowiska, zaproszenie do dyskusji i… myślenia! Bo myślenie jest cechą ludzi wielkich (nie mylić z dużymi głowami)!

Odcinek 5. LARP - PRAL [M.Ż.]

Mateuszu, jeszcze nie wyjaśniłeś mi skrótu z poprzedniego odcinka, a już muszę zmierzyć się z kolejnym. Jeśli takowe zapotrzebowanie – nie ma problemu! LARP! Brzmi jak jakiś alarm, który nawet postanowiłeś „wszcząć”. Szwedzcy znajomi mieli wiele problemów z wymówieniem tego słowa, ale warto pochwalić Skandynawię za coś innego. Twój tekst jest niewątpliwie krytyczny wobec przywołanego zjawiska, a ja nie do końca tę krytykę podzielam… Do czerni z kolei odniosę się w zakończeniu.

Czytaj dalej

Odcinek 5. LARP - PRAL [M.A.]

W V odcinku naszej serii chciałbym rzucić być może nowe światło na powracający niczym bumerang temat zepsutej przez cyberprzestrzeń młodzieży, zatracającej kontakt ze światem rzeczywistym. Nie zabraknie także wypełniającego obecnie wszystkie strony gazet strajku nauczycieli, który – patrząc wyłącznie z uczniowskiej perspektywy - niestety nie dotknął rekordowej placówki… Choć zapewne nasi maturzyści oddychają z ulgą.

Czytaj dalej

Odcinek 4. O „lajkach” i „liekach” [M.Ż.]

Mateuszu, rozpocznijmy od… aż trudno przechodzi mi przez gardło ten wyraz, więc zmodyfikuję… „lajkoników” dla szesnastolatków. I cóż, że ze Szwecji – oglądałem! Hutyra zaraził się od młodszych kolegów „stresikiem” (wywiad!), nie odrobił zadania, ale wybaczę mu, bo nawet nieźle hasał po parkiecie. Kapitan również hasał do… finału. Tam już go przypilnowano, a ja żałowałem, że tak późno. Liczyłem na większą rywalizację.

Czytaj dalej

Odcinek 4. O „lajkach” i „liekach” [M.A.]

Nie miałem zamiaru prawić morałów, bo z pewnością ja sam wywinę jeszcze niejeden numer na drodze… Ale wyszło, jak wyszło – cenna lekcja. :-)

Właśnie od lekcji chciałbym zacząć ten odcinek… Pańskiej lekcji. Pamięta Pan, jak w gimnazjum opowiadał nam Pan o swoich doświadczeniach z Facebookiem? Słuchaliśmy wtedy o szerzących się na portalach społecznościowych błędach ortograficznych, interpunkcyjnych, fleksyjnych, frazeologicznych i niezliczonej masie innych, z identyfikacją których problem mógłby mieć nawet sam profesor Bralczyk. Z tamtych 45 minut najbardziej w pamięci utkwiło pewne zdanie. Brzmiało ono mniej więcej tak: „A już szczytem wszystkiego jest spłycenie dwóch najważniejszych słów - jakie człowiek może wypowiedzieć do drugiej osoby - do postaci „KC”.

Czytaj dalej

Odcinek 3. Gaz na ulicach [M.Ż]

Gaz na ulicach? Zacznijmy od tego na parkiecie. Śpieszę z gratulacjami dla czternastolatków i całej ekipy! To był gaz! Super sprawa! Natychmiast obejrzałem emocjonujący reportaż z hali i ze szkoły. Emocjonujący chyba nie tylko dla oglądających, ale i dla talentów naszych. Moi drodzy, zadanie domowe! Szukamy synonimów dla „stres” lub „stresik”… Cóż za cudowne zdrobnienie! Ażeby przed kolejnymi wywiadami ów stresik był jeszcze mniejszy (ot taki „stresiczek”?), otwórzcie proszę wyrazów bliskoznacznych słowniczek. I pamiętajcie o zastrzyku Nejgara. Miłosz, proszę przestrzec kolegów, którzy będą skłonni po sukcesie odlecieć. Ale dość gderania, szczere gratulacje raz jeszcze, tymczasem dajemy gazu!

Czytaj dalej

  • 1
  • 2

W maju, romantyzm

W przedostatniej edycji Konkursu na recenzję najlepszy okazał się Mateusz Flaka z II klasy liceum. Laureat postanowił zrecenzować obejrzaną na...

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się we wtorek 18 czerwca.

Wyniki rekrutacji LO BTS REKORD

Poniżej przedstawiamy listę uczniów rocznika 2003 i 2004.

Wykład dr Anny Mandreli

W dniu 31.05.2019r. odbył sie w auli Szkoły Mistrzostwa Sportowego REKORD w Bielsku-Białej wykład Pani dr Anny Mandreli - "Duchowość i...

Wyniki rekutacji

Wyniki rekrutacji do Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego BTS REKORD zostaną ogłoszone dnia 10 czewca.