r Erasmus na Sycylii!

Erasmus na Sycylii!

Relacja Dominiki Chomiuk...

Erasmus+ jest projektem Unii Europejskiej, który pozwala młodzieży z wielu odmiennych kulturowo państw przełamywać bariery językowe i nie tylko. Tematem naszego wyjazdu, już ostatniego z tego cyklu, były metody nauczania. Korzystaliśmy przy tym z platformy Moodle - dla niektórych "chleb powszedni", dla innych całkowita nowość. 

21.04.2018 wyruszyliśmy na podbój Włoch. Spotkaniu na lotnisku w Pyrzowicach towarzyszyło trochę nerwów, które jednak bardzo szybko opadły. Szerokie uśmiechy malowały się na naszych twarzach po wylądowaniu w Katanii. Stamtąd już tylko godzina dzieliła nas od zakwaterowania w hotelu w Syrakuzach. 

                                                                   

Pierwszym spotkaniom zawsze towarzyszy nutka niepewności, ale po kilku wspólnych chwilach już działaliśmy jak znajomi. Muszę przyznać, że po raz pierwszy w życiu widziałam tak zwartą i zintegrowaną grupę uczniów i nauczycieli, co zresztą potwierdziła kolacja i tańce w ostatni dzień. Zanim do tego doszło...

We wtorek mieliśmy za zadanie zaprezentować wydarzenia ze swojego kraju na podstawie wybranej gazety. Następnie odbyła się debata na temat manipulacji mediów i opinii publicznej. W jej trakcie najbardziej aktywni byli Litwini. Kolejnym wyzwaniem była interaktywna lekcja i ankieta o przyjaźni przeprowadzona przez młodzież z Włoch. 

Kolejne dni upływały nam zgodnie z planem. Zwiedzaliśmy Syrakuzy, Taorminy oraz Katanię, gdzie spacerowaliśmy po - wciąż aktywnym - największym w Europie wulkanie. Czwartkowa wycieczka na Etnę oraz do Taorminy była dla wszystkich chyba najciekawszym wydarzeniem, nie tylko ze względu na lokalizację, ale również świetną atmosferę w grupie. Na uwagę zasługuje postawa włoskich dziennikarzy (nauczycieli oraz uczniów) tego wydarzenia. Nawet podczas drogi wymyślali różne gry, które miały na celu ciągłą integrację i wzajemne poznanie. 

                                                                  

Ostatni dzień pobytu spędziliśmy w szkole. Zwieńczeniem była kolacja, podczas której każdy kraj musiał przygotować swoją potrawę dla wspólnej degustacji. Następnie już tylko pożegnanie, pakowanie i bezpieczny powrót do Polski. 

Włoska przygoda była ogromną dawką nowych doświadczeń. Poznaliśmy wiele ciekawych osób i - co najważniejsze - zyskaliśmy pewność siebie w kontaktach z ludźmi z innych krajów. To również bodziec do dalszej nauki języków obcych. Erasmus+ to projekt, który poleciłabym bez wahania każdemu! 

Dominika Chomiuk, uczennica I LO 

Echa Erasmusa

W latach 2015-2018 nasza szkoła wzięła udział w projekcie pod tytułem: ,,Closing  the gap in ICT’’  którego  głównym celem...

W STYCZNIU NAJLEPSZY BYŁ…

Nagrodę w styczniowej edycji Konkursu na recenzję otrzymuje Sebastian Sikora.

Recenzja sztuki pt. "Makbet" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej - dyskusja

Teatr Polski w Bielsku-Białej od 18 marca 2016 roku wystawia - zmorę i utrapienie wszystkich uczniów - Makbeta Williama Szekspira. Kultowa...

Bądź widoczny! Szkolenie Erasmus+

Końcem ubiegłego roku nasza szkoła reprezentowana była na międzynarodowym szkoleniu realizowanym w ramach programu Erasmus+. Pani Dominika Malik...

Przy tablicy - zdolni, na parkiecie - utalentowani

Z trochę innej perspektywy, spod tablicy i z boiska, o biało-zielonych 14-latkach krótka opowieść filmowa.