Kodeks rodzica
Piłka nożna to zdecydowanie najpopularniejsza dyscyplina sportu w świecie. Angażuje miliony młodzieży i starszych, czynnie uprawiających futbol dla zdrowia i radości życia. Na najwyższym poziomie zawodowym dostarcza wszystkim pięknej i godziwej rozrywki – na trybunach stadionów i poprzez media. Na piłce nożnej spoczywa jednak szczególna odpowiedzialność moralna. Jej wartości i normy uczą i wychowują, wprost i pośrednio wpływając na ludzkie zachowanie w każdym kraju i na całym globie.
Dobre wzory – w grze i w postawach zawodników, mądrości trenerów i sprawiedliwości sędziów – przenoszone są także poza stadion. Kiedy dzieje się coś złego na boiskach i wokół nich, odbija się to zwielokrotnionym echem w myśleniu i postępowaniu poza futbolem, w codziennym życiu. Przymykając oczy na nieprawidłowości lub niegodziwości mówimy czasem, że “to tylko sport”. Pamiętać należy jednak, iż dla wielu ludzi oznacza to “aż sport”, bo futbol stanowi ważny, a nawet pierwszorzędny układ odniesienia.
Chociaż wiemy wiele o potrzebie uczciwości, prawdy, bezstronności i kultury kibicowania, nigdy dość przypominania fundamentalnych reguł. Zwłaszcza kolejnym generacjom, którym za mało mówimy jasno, czym ma być czysty sport. Warto powtarzać te najprostsze prawa szczególnie w okresach zagrożeń i niezrozumienia dla etycznej strony futbolu, gdy padają pytania, kwestionujące jego społeczny sens. Zestawienie podstawowych powinności, obowiązujących w piłce nożnej, służyć ma dobru ukochanej dyscypliny i dobru jej prawdziwych miłośników.
KODEKS ZACHOWAŃ RODZICÓW REKORDZISTY
1. Dzieci i młodzież angażują się w sport dla własnej zabawy, nie Waszej... Nie są miniaturami profesjonalnych zawodników.
2. Zawsze zachęcaj swoje dziecko do gry zgodnej z określonymi zasadami.
3. Wpajaj swojemu dziecku, że wysiłek i praca zespołowa są ważne tak samo jak zwycięstwo i wynik każdego meczu trzeba zaakceptować.
4. Zmieniaj meczowe porażki dziecka w małe sukcesy, motywuj go do pracy nad sobą, ucz go pozytywnej, sportowej postawy.
5. Oklaskuj zawsze zespół swojego dziecka na równi z zespołem przeciwnika.
6. Nie kwestionuj decyzji sędziowskich, nie podważaj ich uczciwości.
7. Wspieraj wszystkie działania odrzucające słowne i fizyczne formy przemocy w sportowej rywalizacji.
8. Uznawaj autorytet trenerów, którzy starają się szkolić z pasją Twoje dziecko.
9. Daj przykład ! Odnoś się przyjaźnie do rodziców przeciwnika.
10. Odpoczywaj i baw się bez względu na wynik bo w sportowej edukacji tak samo ważne jest nauczyć się wygrywać, jak i przegrywać.