r Recenzja książki "Snajperzy - Droga bez powrotu"

Recenzja książki "Snajperzy - Droga bez powrotu"

Recenzja autorstwa Sebastiana Sikory - ucznia klasy I LO

Snajperzy - Droga bez powrotu
Scott McEwen

Niedawno miałem przyjemność przeczytać książkę, której autorem jest Scott McEwen - współautor bestsellerowego i świetnie zekranizowanego Snajpera. Nosi ona tytuł: Snajperzy - Droga bez powrotu. Publikacją owej książki zajęło się krakowskie wydawnictwo Znak.

Książka opowiada o brawurowej i samowolnej akcji „SEALsów”. CIA angażuje w ściśle tajna operację ratunkową Gila Shannona, wyborowego strzelca oraz jednego z najlepszych żołnierzy z SEAL Team Six. Poznajemy historię Gila, jego rodzinę i przyjaciół. Dowiadujemy się, że jego zadaniem jest uwolnienie chorąży Sandry Brux, pilota Nocnych Łowców, która została porwana przez Talibów współpracujących z islamską partią HiCh (Hezb-e Islami Chalis). Sandra jest pierwszą i jedyną kobietą pilot w Nocnych Łowcach. Jej egzekucja może być kompromitacją dla całego amerykańskiego dowództwa. Czasu jest bardzo mało. Talibowie nie grzeszą cierpliwością. Żołnierze amerykańscy stacjonujący w Afganistanie są wściekli, że nie mogą pomóc swojej towarzyszce.

Szata graficzna dzieła jest interesująca. Książka nie nudzi nas monotonnymi opisami terenów wojny. Gdy autor wymienia rodzaje sprzętu militarnego, wyjaśnia z czym nasz bohater będzie mieć do czynienia. Przez to, nie pogubimy się w zawiłościach nazewnictwa broni wojskowej. Problem natomiast może sprawić nam zrozumienie hierarchii i nazewnictwa oddziałów w amerykańskiej armii. Formacje typu: DEVGRU czy SOG dla wielu czytelników mogą być niezrozumiałe, lecz w uzupełnieniu tych braków wiedzy przydatna jest pomoc „Wujka Google”.

Czytając tę książkę zaczynamy rozumieć żołnierzy. Dlaczego nikt nic nie robi by Sandra wróciła do domu? Czemu dowództwo nie chce mówić o tym wydarzeniu publicznie? Jak dużą rolę w tym wszystkim odgrywa polityka Stanów Zjednoczonych i Afganistanu?

Moim zdaniem książka jest świetna i mogę śmiało polecić ją wszystkim, nie tylko fanom trzymających w napięciu thrillerów oraz literatury wojskowej, lecz także czytelnikom pozostałych gatunków.

Sebstian Sikora, klasa I LO

Ważna informacja!

Wyniki rekrutacji do klas pierwszych naszego Liceum Ogólnokształcącego zostaną podane w najbliższy czwartek tj. 18 czerwca o godzinie 14:00. W...

INFORMACJA O NABORZE DO KLASY IV i V SPMS REKORD

DRODZY RODZICE! W dniu 03.06.2020 (środa) o godz. 16:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych Rodziców na spotkanie z Dyrekcją SMS Rekord w...

Nowe terminy treningów selekcyjnych

UWAGA! Ważna wiadomość dla kandydatów do klas I LO MS Rekord oraz 4 i 5 klasy SP MS Rekord.

Wspólnie z Grupą Rekord dla ratownictwa medycznego

Niemal co piąty zakażony koronawirusem to pracownik służby zdrowia. Niestety, województwo śląskie ma najwięcej zakażeń w Polsce. Wspomóż...

Egzaminy sprawnościowe

Testy sprawności ukierunkowanej i specjalnej w piłce nożnej zgodne z wytycznymi PZPN realizowane będą podczas egzaminów sprawnościowych: