r Recenzja książki "Snajperzy - Droga bez powrotu"

Recenzja książki "Snajperzy - Droga bez powrotu"

Recenzja autorstwa Sebastiana Sikory - ucznia klasy I LO

Snajperzy - Droga bez powrotu
Scott McEwen

Niedawno miałem przyjemność przeczytać książkę, której autorem jest Scott McEwen - współautor bestsellerowego i świetnie zekranizowanego Snajpera. Nosi ona tytuł: Snajperzy - Droga bez powrotu. Publikacją owej książki zajęło się krakowskie wydawnictwo Znak.

Książka opowiada o brawurowej i samowolnej akcji „SEALsów”. CIA angażuje w ściśle tajna operację ratunkową Gila Shannona, wyborowego strzelca oraz jednego z najlepszych żołnierzy z SEAL Team Six. Poznajemy historię Gila, jego rodzinę i przyjaciół. Dowiadujemy się, że jego zadaniem jest uwolnienie chorąży Sandry Brux, pilota Nocnych Łowców, która została porwana przez Talibów współpracujących z islamską partią HiCh (Hezb-e Islami Chalis). Sandra jest pierwszą i jedyną kobietą pilot w Nocnych Łowcach. Jej egzekucja może być kompromitacją dla całego amerykańskiego dowództwa. Czasu jest bardzo mało. Talibowie nie grzeszą cierpliwością. Żołnierze amerykańscy stacjonujący w Afganistanie są wściekli, że nie mogą pomóc swojej towarzyszce.

Szata graficzna dzieła jest interesująca. Książka nie nudzi nas monotonnymi opisami terenów wojny. Gdy autor wymienia rodzaje sprzętu militarnego, wyjaśnia z czym nasz bohater będzie mieć do czynienia. Przez to, nie pogubimy się w zawiłościach nazewnictwa broni wojskowej. Problem natomiast może sprawić nam zrozumienie hierarchii i nazewnictwa oddziałów w amerykańskiej armii. Formacje typu: DEVGRU czy SOG dla wielu czytelników mogą być niezrozumiałe, lecz w uzupełnieniu tych braków wiedzy przydatna jest pomoc „Wujka Google”.

Czytając tę książkę zaczynamy rozumieć żołnierzy. Dlaczego nikt nic nie robi by Sandra wróciła do domu? Czemu dowództwo nie chce mówić o tym wydarzeniu publicznie? Jak dużą rolę w tym wszystkim odgrywa polityka Stanów Zjednoczonych i Afganistanu?

Moim zdaniem książka jest świetna i mogę śmiało polecić ją wszystkim, nie tylko fanom trzymających w napięciu thrillerów oraz literatury wojskowej, lecz także czytelnikom pozostałych gatunków.

Sebstian Sikora, klasa I LO

W maju, romantyzm

W przedostatniej edycji Konkursu na recenzję najlepszy okazał się Mateusz Flaka z II klasy liceum. Laureat postanowił zrecenzować obejrzaną na...

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się we wtorek 18 czerwca.

Wyniki rekrutacji LO BTS REKORD

Poniżej przedstawiamy listę uczniów rocznika 2003 i 2004.

Wykład dr Anny Mandreli

W dniu 31.05.2019r. odbył sie w auli Szkoły Mistrzostwa Sportowego REKORD w Bielsku-Białej wykład Pani dr Anny Mandreli - "Duchowość i...

Wyniki rekutacji

Wyniki rekrutacji do Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego BTS REKORD zostaną ogłoszone dnia 10 czewca.